polityka prywatności, wizyty online, blog astrologiczny, horoskop, psychoterapia, psychoterapeuta, psycholog, psychoterapia par online, holistycznaterapia
psycholog, psychoterapeuta, psychoterapia, terapia par, wielkanoc , blog
07 kwietnia 2023

Czas Świąt. Psycholog i psychoterapeuta na blogu.

Czas Świąt nie zawsze jest  momentem radosnym, błogim czy  rodzinnym.

Odchodzenie od wartości, w których byliśmy wychowani czy tradycji do których byliśmy przyzwyczajeni, może być  momentem pustki.
Może brakować nam energii, pomysłu czym wypełnić tą przestrzeń. Wspomnienia minionych Świąt mogą być  na tyle wyraziste, że mogą zakłócać nam obraz tego czego wewnętrznie potrzebujemy. 
 
Zazwyczaj zachowania i zwyczaje z przeszłości od których odchodzimy mają wiele dobrych momentów. I to te wspomnienia zatrzymują, rozżalają czy zasmucą  nas wewnętrznie. Czujemy brak a jednocześnie wiemy, że tego czasu już nie wypełnimy chwilami takimi jak tamte.
 
Dlaczego się tak dzieje?
My ulegamy zmianom i nasze otoczenie także.
Czasem mamy większą świadomość tego, że jesteśmy już  inni, pragniemy innych rzeczy. Niekiedy nie chcemy zgadzać się na to, na co kiedyś przymykaliśmy oczy. A czasem zdarza się, że  nasza rzeczywistość  ulegała nieodwracalnym zmianom bo odeszli od nas ludzie z którymi byliśmy do tej pory związani.
 
emocje, dystans emocjonalny, psycholog, psychoterapeuta, psychoterapia, terapia
 
W czasie świat wspominamy i tęsknimy. Może  brakować nam rytuałów i atmosfery, która za tym unosiła się w powietrzu. Jest to moment smutny czy wręcz dla niektórych bardzo bolesny.
 
Magię Świat  tworzą ludzie, którzy dobrze się ze sobą czują i potrzebują być przy sobie blisko. Kiedy ludzie spotykają się ze sobą bo tak wypada czy to cały urok bycia ze sobą pryska. Kiedy ludzie spotykają się ze sobą i prowadzą powierzchowne rozmowy to słabnie więź między nimi.
Kiedy ludzie kryją wobec siebie żal, złość czy urazę odpychają się wzajemnie i wtedy  unikają kontaktu. Kiedy jesteśmy nie pogodzeni z odejściem ważnych dla nas osób, cierpienie odbiera nam radość z bycia z tymi , którzy przy nas pozostali.
 
Święta bywają czasem trudnym dla tych co nie chcą udawać, tęsknią za szczerymi relacjami i potrzebują autentycznie przeżywać radości oraz troski z bliskimi.
 
Pustka po stracie życia, które kiedyś było nasze trwa jakiś czas. To czas, który może być ogromną dla nas wartością. Każda strata potrzebuje opłakania, wyżalenia, wyzłoszczenie i przetrawienia. Dzięki temu procesowi możemy się z nią pogodzić. Pogodzić nie znaczy zaakceptować.
Pogodzić to uznać nasze i czyjeś wybory oraz przyjąć  konsekwencje jakie za tym idą. Ten proces daje nam możliwość wejścia na kolejny etap. Mamy możliwość stworzyć dla siebie  przestrzeń do życia według tego co nam w duszy gra. Niekoniecznie pozostaniemy w tym sami. W tym mogą  znaleźć  się ludzie podobni.
 
emocje, dystans emocjonalny, psycholog, psychoterapeuta, psychoterapia, terapia
 
W moim odczuciu Rodzina to my wszyscy. Jesteśmy jedną wielką  Rodziną z Ludźmi i, Zwierzętami i Roślinami.
Dlatego warto tworzyć  kręgi z tymi, którzy są nam życzliwi, są na nas uważni i szczerze otwarci.
Słuchajmy  tego co nam intuicja i serce podpowiada.
Wtedy pustka zacznie się wypełniać a my będziemy zbliżać się do życia pełnego  spokoju i bezpieczeństwa. Małego czy większego szczęścia jakim chcemy się i potrzebujemy się  otaczać.
Wtedy Święta będą momentem radości i bliskości o jakich w głębi serca marzymy.
Czego Wam i sobie życzę:) 
 

Beata Matys-Wasilewska.Psycholog i psychoterapeuta.

 
 
 
 

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.