polityka prywatności, wizyty online, blog astrologiczny, horoskop, psychoterapia, psychoterapeuta, psycholog, psychoterapia par online, holistycznaterapia
poczucie bezpieczeństwa,  blog, psycholog, psychoterapeuta, psychoterapia, terapia
19 kwietnia 2023

Czy poczucie bezpieczeństwa jest ważne? Psycholog i psychoterapeuta na blogu.

Poczucie bezpieczeństwa jest fundamentalnym aspektem dobrej jakości życia.

 

Obejmuje nie tylko bezpieczeństwo fizyczne, czyli brak zagrożeń dla naszego ciała. To także psychiczny komfort czyli brak obaw, lęków czy niepokojów. Poczucie bezpieczeństwa jest podstawowa ludzka potrzebą. Rodząc się nie przetrwalibyśmy bez obecności dorosłych, którzy zapewniając nam bezpieczeństwo, stwarzają warunki do naszego rozwoju.

 

Kiedy czujemy się bezpiecznie, mamy poczucie kontroli nad swoim  życiem, wzrasta nasza odporność na stres i pojawiające się wyzwania oraz łatwiej nam się skupić na osiąganiu naszych celów.

 

Kiedy tracimy poczucie bezpieczeństwa wzrasta poziom lęku, nasza samoocena spada, jesteśmy bardziej zblokowani na widzę i trudniej radzimy sobie z sytuacjami życiowymi.

 

Przewlekłe odczuwanie braku   bezpieczeństwa może doprowadzić do zaburzeń psychicznych takich jak   nerwica czy depresja.     

                       

psycholog, psychoterapeuta, psychoterapia, blog psychologiczny, poczucie bezpieczeństwa

 

Nasze poczucie bezpieczeństwa znacząco wpływa na jakość naszych  relacji.

Kiedy relacje oparte są na szacunku, zaufaniu i wzajemnej   akceptacji to stwarzają doskonale podłoże dla swobodnej komunikacji,   bycia w otwartości i komforcie takim jakim chcemy być.

 

Bezpieczne relacje to takie, w których człowiek może w pełni wyrażać siebie szanując i czując się uszanowany przez partnera.

 

 Możliwość swobodnego wyrażania myśli i uczuć bez poczucia oceny,   krytyki , dewaluacji czy dyskryminacji ich, zapewnia poczucie     bezpieczeństwa w związku i utrzymanie zdrowia psychicznego.

 

 Budowanie bezpiecznych relacji wymaga wysiłku i zaangażowania z obu   stron. Istotne jest aby słuchać drugiej osoby z uważnością, wyrażać swoje potrzeby w sposób czytelny dla drugiej strony i szanować granice partnera.

 

Krytyka i osądy zamykają drugą stronę na szczery dialog. Mogą zachęcać   ją do kontrargumentów, które finalnie zakończą się konfliktem i   poczuciem urazy czy żalu.

 

W bezpiecznej relacji pojawia się dużo radości, wdzięczności i szacunku.

To one między innymi przyczyniają się do naszego dobrego samopoczucia    i pozytywnego podejścia do życia.

 

Kiedy jesteśmy w bezpiecznych   relacjach czujemy, że lepiej poradzimy sobie w sytuacjach trudnych i   wyzwaniach jakie pojawiają się na naszej drodze.

 

Skupianie się na pozytywnych elementach w relacji wzmacnia zaufanie w   relacji. Warto tworzyć atmosferę, w której obie strony mogą zobaczyć  także inne rozwiązania dla swoich problemów jako jedne z wielu dróg     jakimi człowiek może podążać.

Dzięki temu możemy być bardziej otwarci   na drugą stronę i chętni do dzielenia się własnymi doświadczeniami.

Człowiek kiedy nie czuje się oceniany przez innych przestaje się śpieszyć w podejmowaniu ważnych decyzji. Przestaje oglądać się na to co powiedzą inni. Nie boi się wybierać bo czuje, że poradzi sobie z wyzwaniem.

Finalnie dobrze czuje się sam ze sobą bo wie, że w tym jaki jest i co robi jest bezpieczny.

 

Blog Holistyczna. Psycholog i psychoterapeuta Beata Matys-Wasilewska.

 

 

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.