polityka prywatności, wizyty online, blog astrologiczny, horoskop, psychoterapia, psychoterapeuta, psycholog, psychoterapia par online, holistycznaterapia
psycholog, psychoterapeuta, blog, psychologia, przyjemność
02 września 2023

Czym są zaburzenia nerwicowe? Psycholog i psychoterapeuta na blogu.

Zaburzenia psychiczne są poważnym i narastającym problemem na całym świecie. Psychologowie szacują, że liczba osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi może sięgać nawet do 40 procent populacji. Wśród najczęstszymi wymienianych zaburzeń są: zaburzenia lękowe, bezsenność, depresja, zaburzenia somatyczne, zaburzenia spowodowane używaniem alkoholu oraz substancji psychoaktywnych, ADHD u dzieci i młodzieży, demencja. Zaburzenia psychiczne stały się największym wyzwaniem zdrowotnym w Europie w XXI wieku.

Pierwsze objawy zaburzeń psychicznych
 
nerwica, zaburzenia, psycholog, psychoterapia
 
Znajomość sygnałów ostrzegawczych typowych schorzeń i wczesne reagowanie prowadzą do najlepszych rezultatów.
 
6 znaków, na które należy zwrócić uwagę
 
1.Zmiana nawyków.
Brak motywacji, trudności z koncentracją lub niższa niż zwykle produktywność bez konkretnej przyczyny. Pojawia się  dekoncetracja i nasila się  prokrastynacja.
 
2.Zmiana w wyglądzie fizycznym.
Problemy z zachowaniem higieny osobistej, niechlujny wygląd, brak dbałości o ubiór.
 
3.Zmiana w zachowaniu.
Znaczne zmiany w osobowości lub zachowaniu, Nadmierna nerwowość, wybuchowość, niepokój lub drażliwość czy płaczliwość.
 
4.Zwiększona absencja lub spóźnianie.
Najczęściej widoczna w pracy. Pracownik, który zwykle jest na czas, zaczyna się spóźniać, opuszczać spotkania lub częściej zgłaszać niedyspozycje.
 
5.Wybuchy i wahania nastroju.
Brak kontroli nad emocjami, drażliwość i huśtawka emocjonalna.
 
6.Wycofane i unikanie interakcji.
Niechęć do rozmów, wycofanie, unikanie sytuacji towarzyskich. Tłumaczenie się niedyspozycją lub brakiem czasu.
 
Oczywiście żaden z tych objawów sam w sobie nie oznacza choroby. Każdemu z nas zdarza się mieć gorszy dzień, wstać „lewą nogą” czy nie być w nastroju do żartów. Jeśli jednak przedłuża się lub często powtarza się tzw. zły nastrój to jest to sygnał, że coś dzieje z naszym zdrowiem.
 
Zaburzenia nerwicowe czyli jakie
 
nerwica, zaburzenia, psycholog, psychoterapia
 
Zaburzenia nerwicowe to inaczej  zaburzenia lękowe. Ich nadrzędnym objawem jest  występowanie silnego lęku lub niepokoju. Typowa fizyczna reakcja lękowa jest związana z takimi reakcjami jak  przyśpieszone bicie serca, poty, drżenie, czy problemy z koncentracją ( objawy mają występować pojedynczo) i nie są związane z aktualnym zagrożeniem czy stresem.
Wymienia się wiele  rodzajów zaburzeń nerwicowych.
 
Do najbardziej znanych zalicza się:
Zaburzenie lęku panicznego:
Objawia się nagłymi atakami intensywnego lęku i paniki, często towarzyszącymi dusznością czy uczuciem utraty kontroli.
 
Z aburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD):
Charakteryzuje się pojawianie się  niepożądanych myśli (obsesyjnych) oraz wykonywaniem rytualnych czynności (kompulsje ) w celu złagodzenia lęku.
 
Zaburzenie stresu pourazowego (PTSD):
Pojawia się po przeżyciu traumatycznego wydarzenia( śmierć bliskiej osoby, wypadek, utrata pracy itd) i może manifestować się w postaci nawracających koszmarów, unikania określonych miejsc czy sytuacji oraz napadów stanów lękowych z jego fizycznymi objawami.
 
Zaburzenie lękowe społeczne:
Osoby z tym zaburzeniem odczuwają silny lęk w sytuacjach społecznych, takich jak wygłaszanie przemówień lub spotkania towarzyskie.
 
Przyczyny i Czynniki Ryzyka
 
nerwica, zaburzenia, psycholog, psychoterapia
 
Badania sugerują, że zaburzenia nerwicowe mają wielorakie przyczyny, w tym genetyczne, neurobiologiczne i środowiskowe.  Doświadczenie traumatycznych wydarzeń, stres czy utrata bliskiej osoby mogą zwiększyć ryzyko rozwoju tych zaburzeń.
Niestety  pandemia Covid-19 i z nią związane tematy izolacji, dezinformacji, traumatycznych przeżyć związanych z chorobą, śmiercią najbliższych czy utratą pracy czy podjęciem pracy zdalnej, pogłębiły problem zaburzeń psychicznych.
W Polsce szacuje się, że ok. 8 mln ludzi cierpi na zaburzenia psychiczne. Spora część ludzi jest wysoce aktywna zawodowo i problem zaburzeń psychicznych ogromnie utrudnia im funkcjonowanie na co dzień. Dlatego tak ważne jest podjęcie  leczenia by jakość życia nie uległa drastycznemu obniżeniu.
 
Diagnoza i Leczenie
 
nerwica, zaburzenia, psycholog, psychoterapia
 
Diagnoza zaburzeń nerwicowych opiera się na dokładnym wywiadzie oraz ocenie objawów przez specjalistę, takiego jak psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra.
Ważne jest wykluczenie innych schorzeń medycznych, które mogą przypominać  objawy nerwicowe.(m. in. choroby tarczycy, neurologiczne, serca, hormonalne czy autoimmunologiczne).
Leczenie zaburzeń nerwicowych jest wieloaspektowe i wiąże się z podjęciem psychoterapii, niekiedy równolegle z  farmakoterapią oraz łączeniem terapii alternatywnych( t. j. techniki relaksacyjne, joga czy medytacja).
Psychoterapia przyczynia się do zmiany stylu życia a z tym związanej zmiany myślenia i podejścia do samego siebie, radzenia sobie ze  stresem czy określania  celów życiowych.
Im wcześniej rozpoznamy problemy związane z zaburzeniami nerwicowymi i podejmiemy się odpowiedniego leczenia tym szybciej wrócimy do równowagi i dobrej jakości swojego życia. 

 

Blog Holistyczna. Beata Matys-Wasilewska. Psycholog i psychoterapeuta.

 
 
 

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.