Pierwsze objawy zaburzeń psychicznych
Znajomość sygnałów ostrzegawczych typowych schorzeń i wczesne reagowanie prowadzą do najlepszych rezultatów.
6 znaków, na które należy zwrócić uwagę
1.Zmiana nawyków.
Brak motywacji, trudności z koncentracją lub niższa niż zwykle produktywność bez konkretnej przyczyny. Pojawia się dekoncetracja i nasila się prokrastynacja.
2.Zmiana w wyglądzie fizycznym.
Problemy z zachowaniem higieny osobistej, niechlujny wygląd, brak dbałości o ubiór.
3.Zmiana w zachowaniu.
Znaczne zmiany w osobowości lub zachowaniu, Nadmierna nerwowość, wybuchowość, niepokój lub drażliwość czy płaczliwość.
4.Zwiększona absencja lub spóźnianie.
Najczęściej widoczna w pracy. Pracownik, który zwykle jest na czas, zaczyna się spóźniać, opuszczać spotkania lub częściej zgłaszać niedyspozycje.
5.Wybuchy i wahania nastroju.
Brak kontroli nad emocjami, drażliwość i huśtawka emocjonalna.
6.Wycofane i unikanie interakcji.
Niechęć do rozmów, wycofanie, unikanie sytuacji towarzyskich. Tłumaczenie się niedyspozycją lub brakiem czasu.
Oczywiście żaden z tych objawów sam w sobie nie oznacza choroby. Każdemu z nas zdarza się mieć gorszy dzień, wstać „lewą nogą” czy nie być w nastroju do żartów. Jeśli jednak przedłuża się lub często powtarza się tzw. zły nastrój to jest to sygnał, że coś dzieje z naszym zdrowiem.
Zaburzenia nerwicowe czyli jakie
Zaburzenia nerwicowe to inaczej zaburzenia lękowe. Ich nadrzędnym objawem jest występowanie silnego lęku lub niepokoju. Typowa fizyczna reakcja lękowa jest związana z takimi reakcjami jak przyśpieszone bicie serca, poty, drżenie, czy problemy z koncentracją ( objawy mają występować pojedynczo) i nie są związane z aktualnym zagrożeniem czy stresem.
Wymienia się wiele rodzajów zaburzeń nerwicowych.
Do najbardziej znanych zalicza się:
Zaburzenie lęku panicznego:
Objawia się nagłymi atakami intensywnego lęku i paniki, często towarzyszącymi dusznością czy uczuciem utraty kontroli.
Z
aburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD):
Charakteryzuje się pojawianie się niepożądanych myśli (obsesyjnych) oraz wykonywaniem rytualnych czynności (kompulsje ) w celu złagodzenia lęku.
Zaburzenie stresu pourazowego (PTSD):
Pojawia się po przeżyciu traumatycznego wydarzenia( śmierć bliskiej osoby, wypadek, utrata pracy itd) i może manifestować się w postaci nawracających koszmarów, unikania określonych miejsc czy sytuacji oraz napadów stanów lękowych z jego fizycznymi objawami.
Zaburzenie lękowe społeczne:
Osoby z tym zaburzeniem odczuwają silny lęk w sytuacjach społecznych, takich jak wygłaszanie przemówień lub spotkania towarzyskie.
Przyczyny i Czynniki Ryzyka
Badania sugerują, że zaburzenia nerwicowe mają wielorakie przyczyny, w tym genetyczne, neurobiologiczne i środowiskowe. Doświadczenie traumatycznych wydarzeń, stres czy utrata bliskiej osoby mogą zwiększyć ryzyko rozwoju tych zaburzeń.
Niestety pandemia Covid-19 i z nią związane tematy izolacji, dezinformacji, traumatycznych przeżyć związanych z chorobą, śmiercią najbliższych czy utratą pracy czy podjęciem pracy zdalnej, pogłębiły problem zaburzeń psychicznych.
W Polsce szacuje się, że ok. 8 mln ludzi cierpi na zaburzenia psychiczne. Spora część ludzi jest wysoce aktywna zawodowo i problem zaburzeń psychicznych ogromnie utrudnia im funkcjonowanie na co dzień. Dlatego tak ważne jest podjęcie leczenia by jakość życia nie uległa drastycznemu obniżeniu.
Diagnoza i Leczenie
Diagnoza zaburzeń nerwicowych opiera się na dokładnym wywiadzie oraz ocenie objawów przez specjalistę, takiego jak psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra.
Ważne jest wykluczenie innych schorzeń medycznych, które mogą przypominać objawy nerwicowe.(m. in. choroby tarczycy, neurologiczne, serca, hormonalne czy autoimmunologiczne).
Leczenie zaburzeń nerwicowych jest wieloaspektowe i wiąże się z podjęciem psychoterapii, niekiedy równolegle z farmakoterapią oraz łączeniem terapii alternatywnych( t. j. techniki relaksacyjne, joga czy medytacja).
Psychoterapia przyczynia się do zmiany stylu życia a z tym związanej zmiany myślenia i podejścia do samego siebie, radzenia sobie ze stresem czy określania celów życiowych.
Im wcześniej rozpoznamy problemy związane z zaburzeniami nerwicowymi i podejmiemy się odpowiedniego leczenia tym szybciej wrócimy do równowagi i dobrej jakości swojego życia.
Blog Holistyczna. Beata Matys-Wasilewska. Psycholog i psychoterapeuta.