polityka prywatności, wizyty online, blog astrologiczny, horoskop, psychoterapia, psychoterapeuta, psycholog, psychoterapia par online, holistycznaterapia
matka, macierzyństwo, psycholog, psychoterapeuta
26 maja 2023

Jak być matką w dzisiejszych czasach i nie oszaleć? Psycholog i psychoterapeuta na blogu.


Bycie matką może być pięknym, ale i wymagającym zadaniem. Pogodzenie wielu zdań życiowych wymaga nie tylko elastyczności w podejściu do codziennych spraw ale i pokładów cierpliwości i spokoju.

Skąd czerpać siły i wiarę, że to co robisz ma sens?

Podstawą jest zadbanie o własne zdrowie psychiczne i fizyczne. W ten sposób można uniknąć przeciążenia i zapobiec wypaleniu się.

W każdej roli. Szczególnie w roli matki.

 

matka, macierzyństwo, psycholog, psychoterapeuta
 

Zacznij od  wygospodarowania czasu dla siebie.

Wprowadź w swoją codzienność, momenty na odpoczynek i relaks. To może być godzina dziennie, kiedy możesz robić coś, co sprawia Ci przyjemność i co cię odpręża. Może to być czytanie, słuchanie muzyki, medytacja, spacer lub cokolwiek innego, co sprawia, że czujesz się zrelaksowana.


Dbaj o swoje zdrowie

Staraj się utrzymywać zdrową i zrównoważoną dietę i być aktywną fizycznie tak jak lubisz. Sen także ma ogromne znaczenie dla twojego zdrowia i samopoczucia. Stwórz sobie regularne rytuały przed snem, takie jak ciepła kąpiel, relaksująca muzyka czy czytanie, aby pomóc sobie zrelaksować się przed pójściem spać. Dbaj o regularne godziny snu i stwórz sobie odpowiednie warunki do spania.

Im bardziej dbasz o zdrowe nawyki tym jesteś silniejsza psychicznie. Możesz łatwiej poradzić sobie z codziennymi stresami i szybciej znajdziesz antidotum na twoje problemy.

 

matka, macierzyństwo, psycholog, psychoterapeuta


Ustal zdrowe granice.

Wypracuj zdrowe granice wokół swojego czasu, energii i zobowiązań. Naucz się mówić "nie", gdy czujesz, że jesteś przeciążona lub gdy potrzebujesz czasu dla siebie. Ustal priorytety i naucz się delegować zadania, aby nie czuć się przytłoczona. Spróbuj zorganizować swój czas efektywnie. Organizacja czasu pomoże Ci zwiększyć produktywność i zmniejszyć stres związany z zapomnieniem lub odkładaniem rzeczy na później.
 

Bądź łagodna i wyrozumiała dla siebie

Nie oczekuj od siebie doskonałości. Bądź łagodna dla siebie i przyjmij, że czasem mogą się zdarzyć trudne dni. Daj sobie prawo do popełniania błędów, do bycia w gorszej kondycji.

Ucz się odpuszczać, zmieniać plany i wybaczać sobie gdy coś pójdzie nie tak jak zakładałaś. Przyjmij, że jesteś wystarczająca taka jaka jesteś. Nikomu nic nie musisz udowadniać. 
Zaakceptuj siebie. Nie porównuj się do innych matek i nie poddawaj się presji społecznej.

Szanuj swoje umiejętności i zasoby, które posiadasz.

Pamiętaj, że jesteś unikalna i robisz, co w twojej mocy, aby być dobrą matką.

Pielęgnuj swoje zainteresowania.

Nie zapominaj o swoich pasjach i zainteresowaniach. Kontynuuj swoje hobby, które sprawia Ci przyjemność.

To pomoże Ci zachować tożsamość poza rolą matki. Zyskasz dodatkową  satysfakcji i radości w Twoim życiu.

 

matka, macierzyństwo, psycholog, psychoterapeuta


Planuj czas dla siebie i partnera

Nie zapominaj o swoim związku z partnerem. Znajdź czas na spędzanie czasu razem, na rozmowy i budowanie więzi. Organizujcie na randki lub znajdźcie czas na intymność. 

Utrzymuj silny i zdrowy związek z którego będziesz czerpać siłę. Zanim z twoim partnerem staliście się rodzicami byliście dla siebie partnerami i to z tego źródła czerpiecie siły do opieki nad dziećmi.

Pamiętaj, że dbanie o siebie jest ważne nie tylko dla Ciebie, ale także dla Twojego dziecka. Twoje zdrowie i dobre samopoczucie przekłada się na lepszą opiekę i relację z dzieckiem.

Zasługujesz na czas i uwagę, tak samo jak Twoje dziecko. Pamiętaj, że zanim stałaś się matką byłaś przede wszystkim kobietą, która by mogła żyć w zdrowiu musiała dbać o potrzeby własne.

Jeśli chcesz cieszyć się macierzyństwem dbaj o siebie jak najlepiej potrafisz.

 

Blog Holistyczna. Beata Matys-Wasilewska. psycholog i psychoterapeuta.

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.