polityka prywatności, wizyty online, blog astrologiczny, horoskop, psychoterapia, psychoterapeuta, psycholog, psychoterapia par online, holistycznaterapia
psycholog, psychoterapeuta, blog psychologiczny, system wartości, przekonania
18 kwietnia 2023

Jak zadbać o swój system wartości?  Psycholog i psychoterapeuta na blogu.

Pielęgnowanie własnych wartości jest kluczowym elementem budowania autentycznego życia, które jest zgodne z naszymi przekonaniami i przyczynia się do naszego osobistego rozwoju.

Jednym z pierwszych kroków w dbaniu o własne wartości jest ich świadomość. Warto zdefiniować, jakie wartości są dla nas najważniejsze i zrozumieć, dlaczego są one istotne. Dla jednych ludzi będzie to uczciwość, empatia, odpowiedzialność. Dla innych wolność, szacunek czy równość. Ważne jest, abyśmy byli szczerzy wobec siebie i zrozumieli, co dla nas naprawdę ma wartość.

 

psycholog, psychoterapeuta, psychologia, psychoterapia, terapia

 

Troska o wartości wymaga konsekwencji w naszych działaniach. Warto by nasze decyzje i postępowanie były zgodne z naszymi wartościami. I choć dokonywanie wyborów zgodnie z tym co czujemy może być trudne lub wymagać od nas większego wysiłku to jedyna droga byśmy czuli się ze sobą spójni i integralni.

Nie powinniśmy udawać kogoś, kim nie jesteśmy, ani kierować się tym, co inni oczekują od nas. Im bardziej jesteśmy wierni sobie i żyjący w zgodzie z tym, w co naprawdę wierzymy tym bardziej umacniamy własną autentyczność. A ta skolei pozwala nam budować prawdziwe relacje z innymi ludźmi i podnosić własne poczucie wartości

  

Tak jak my się zmieniamy w miarę upływu lat tak samo wartości mogą się zmieniać i ewoluować. Dlatego ważne jest, abyśmy byli otwarci na rozwijanie naszego systemu wartości w miarę jak zdobywamy nowe doświadczenia, uczymy się i rozwijamy. Poprzez doświadczenia własne i refleksje nad nimi zdobywamy dostęp do wyjątkowej wiedzy o życiu i tym co faktycznie stanowi dla nas sens i moc.

 

psycholog, psychoterapia, terapia, blog psychologiczny, wartość

 

Dbanie o wartości związane jest określeniem granic, które wytyczają nasze przekonania. Jeśli zgadzamy się na rzeczy, które naruszają nasz system wartości osłabiamy siebie i zaburzamy wewnętrzną równowagę. Zaczynamy wątpić w to jest słuszne, ważne i chroniące nas. Warto byśmy zdecydowanie otwierali się na te wartości, które chcemy pielęgnować i nie godzili się na te, które zaburzają naszą integralność.

W każdym procesie samoświadomości i życia w zgodzie ze sobą, potrzebna jest samorefleksja i uważność. Spacer, medytacja, kontemplacja na ławce w parku pozwala nam złapać oddech i potrzebny dystans do spraw, których nie jesteśmy pewni. Wyciszając się i słuchając tego co jest najwyższym dobrem dla nas, możemy odkryć rozwiązanie danego problemu, który jest odbiciem tego w co wierzymy i co jest dla nas wartościowe.

 

Blog Holistyczna.  Psycholog i psychoterapeuta. Beata Matys-Wasilewska.

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.