polityka prywatności, wizyty online, blog astrologiczny, horoskop, psychoterapia, psychoterapeuta, psycholog, psychoterapia par online, holistycznaterapia
psycholog, psychoterapia, psychoterapeuta, blog psychologiczny, psychologia, emocje, dystans emocjonalny
01 kwietnia 2023

Czym jest dystans emocjonalny? Psycholog i psychoterapeuta na blogu.

Co to znaczy złapać dystans emocjonalny?

Pewnie znasz to uczucie, że za chwilę ekspolodujesz.  Ten krótki ułamek sekundy  w którym  ktoś znowu  czegoś  od ciebie chce, czy  chcesz szybko znaleźć się w domu i nie pamiętasz co zrobiłeś z kluczami ? 
Są takie dni kiedy z lekkością mówisz "Ok. LUZIK. Dziś mnie już nic nie ZASKOCZY..." ale są TAKIE, w których jesteś o włos od rozszarpania kogokolwiek kto w tym momencie stanął by na Twoje drodze.
 
Dlaczego się tak dzieje? Hormony, temperament czy przebodźcowanie? Wszystko to razem i każde z osobna. Jak to jest  gdy hormony nie służą? Potrafi być bardzo dramatycznie.
 
emocje, dystans emocjonalny, psycholog, psychoterapeuta, psychoterapia, terapia
 
Hormony  mogą nam bardzo zaburzyć percepcję i wykrzywić obraz rzeczywistości.  Możemy być drażliwi i zmęczeni tym co nas otacza.
Gdy  jest to związane z cyklem miesięcznym u kobiety warto zadbać o siebie. Dieta, ruch i codzienna, chwila na swoje przyjemności  jest dobrym podkładem przed chwilami większego napięcia.
Warto poluzować zobowiązania. Bliskość i czułość partnera może łagodzić wzmagające się napięcie.
Niestety przed menstruacją lub niekiedy w trakcie owulacji, sama kobieta może od tego stronić.
Hormony wzmacniają odczuwanie emocji i tym samym zakłócają procesy myślowe. Innymi słowy kobieta może być bardziej niezdecydowana, niecierpliwa, kłótliwa. Tym sam zamiast miłosnych uniesień może stworzyć emocjonalny dystans od partnera.
 
emocje, dystans emocjonalny, psycholog, psychoterapeuta, psychoterapia, terapia
 
Co zrobić?   
W niektórych społecznościach  czas menstruacji u kobiety był  związany z odsuwaniem kobiety od codziennych prac  i przebywaniem jej poza społecznością np. w specjalnie wybudowanych szałasach.
To był dobry moment na wyciszenie, medytacje i zadbanie o siebie samą. 
 
Warto w momentach dla nas ważnych czy trudnych szczególnie do siebie podejść. Najlepiej gdy kierujesz się tym co pod podpowiada ciało.
Jeśli lepiej znosisz w tym czasie bycie z dala od innych, to zadbaj o to. 
Potrzebujesz odpoczynku to sobie go podaruj.
 
Co jeśli to niekoniecznie sprawa napięcia miesiączkowego?
Jeśli masz spadki energii, źle sypiasz, masz znaczące zmiany wagi czy zmienność nastrojów to warto przebadać  hormony i zasięgnąć porady specjalisty.
Pamiętaj, że zaburzenia układu hormonalnego zaburzają pracę całego organizmu i mogą przyczynić się do rozwoju chorób.
Zdecydowanie  dużo łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.
 
Co się dzieje gdy temperament nie służy?
W klasycznej psychologii mamy cztery  temperamenty- choleryczny, sangwiniczny, melancholijny i flegmatyczny. 
W dwóch pierwszych przeważa  porywczość,  pobudliwość i zdolność do szybkiego działania. Niestety działanie jest szybsze niż myślenie i to bywa  przyczyną problemów.
 
emocje, dystans emocjonalny, psycholog, psychoterapeuta, psychoterapia, terapia
 
Jeśli masz tendencję do gwałtownych reakcji warto byś wypracował technikę ZATRZYMYWANIA SIĘ. Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, weź głębszy wdech i pomyśl raz jeszcze co chcesz zrobić.
Jeśli czujesz, że  pod wpływem presji możesz podjąć błędne decyzje zawsze możesz zrobić przerwać dialog czy odwlec w czasie podjęcie decyzji. 
Zastopowanie podjęcia natychmiastowego  rozwiązania  pozwala na uzyskanie lepszej perspektywy i właściwą ocenę rzeczywistości.
 
Pamiętaj, że w sytuacji trudnej zawsze możesz  przerwać rozmowę i wyjść  do innego pomieszczenia.
Zatrzymanie się bez chwilowego rozwiązania jest metodą pozwalającą na ochłonięcie wzburzonych emocji, nabranie dystansu i  spokojnego przyjrzenia się rozwiązaniom.
 
Co się dzieje gdy za dużo bodźców naraz?
W przypadku zbyt dużej ilości, szybko  napływających informacji zaczynamy gubić się w priorytetach. Tutaj także potrzebujemy odłożyć decyzje na moment, w którym wypoczniemy i trzeźwo będziemy mogli odejść do rozwiązania. Większość sytuacji życiowych nie wymaga od nas decyzji na tu i teraz.
Mamy czas by pomyśleć.
Nasze myślenie jest jaśniejsze gdy mamy odpowiedni dystans. Czyli nasze emocje nie zaciemniają widzenia. Wtedy zachowujemy odpowiedni balans między za i przeciw.
 
emocje, dystans emocjonalny, psycholog, psychoterapeuta, psychoterapia, terapia
 
Czy dystans emocjonalny jest potrzebny?
Pomyśl co by działo się gdy każdy z nas spontanicznie podejmował decyzje impulsywnie. By uniknąć  kolizji z innymi,  dystans emocjonalny pozwala nam na chłodno ocenić sytuację w której się znaleźliśmy.
Emocje nie zostają wyłączone lecz są tonowane.  Dzięki temu umysł może podjąć bardziej wyważone decyzje. Dystans emocjonalny pozwala balansować między tym co czujemy i potrzebujemy z poziomu emocji  a tym co jest dla nas korzystne i bardziej perspektywiczne z poziomu umysłu. 
 

Blog Holistyczna. Beata Matys- Wasilewska. Psycholog i  psychoterapeuta

 
 
 
 

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.