polityka prywatności, wizyty online, blog astrologiczny, horoskop, psychoterapia, psychoterapeuta, psycholog, psychoterapia par online, holistycznaterapia
psycholog, zdrowie, psychoterapia, terapia
26 sierpnia 2023

Czym jest zdrowie? Psycholog i psychoterapeuta na blogu.

Temat zdrowia jest wciąż niewyczerpany i z każdym rokiem wnosi w przestrzeń naszego życia kolejne istotne informacje. Większość z nas w podejściu do zdrowia opiera się na osobistych doświadczeniach sięgając także do przekonań zaczerpniętych z własnych domów rodzinnych czy po prostu z wiedzy krążącej w mediach.

Zdrowie utożsamiane jest często z fizycznym samopoczuciem, brakiem chorób czy bólu. Najczęściej jednak sam temat zdrowia wzbudza skojarzenia zarówno z ciałem, jak i umysłem.

zdrowie, psycholog, psychoterapeuta

Zdrowie wielowymiarowe
Zdrowie nie jest jednowymiarowe - to kompleksowe połączenie ciała i umysłu, które wzajemnie oddziałują na siebie. Według powszechnych zaleceń aby utrzymać dobry poziom zdrowia powinniśmy dbać o regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę, odpowiednią ilość snu a także rozwijać pozytywne relacje społeczne.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że „na zdrowie składa się wspólnie – fizyczny, psychiczny i społeczny dobrostan. Zdrowie nie jest tylko brakiem choroby czy niedomaganiem.".


W medycynie wschodniej zdrowie jest rozumiane jako stan równowagi między różnymi aspektami ciała, umysłu i ducha, a choroba jest wynikiem zaburzenia tej równowagi. Kładzie się tu duży nacisk na indywidualne podejście do pacjenta a leczenie opiera się na diagnozie całego organizmu, a nie tylko objawów choroby.


Z perspektywy ludzkiej, zdrowie jest często kojarzone z brakiem chorób fizycznych oraz bólu.
Rozumiane jest jako stan, w którym ciało i umysł funkcjonują sprawnie, dzięki czemu możemy w pełni uczestniczyć w codziennym życiu.

Podobnie jak w medycynie wschodniej wielu ludzi rozumie zdrowie jako równowagę między ciałem a umysłem. Odczuwanie dobrej energii, pozytywnych emocji oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem to dla wielu z nas kluczowe elementy zdrowia.

zdrowie, psycholog, psychoterapeuta

 

Zdrowie to proces

Nasze ciało wysyła nam mnóstwo sygnałów wskazujących o tym jak zdrowi jesteśmy. Jednym z nich są hormony. Kiedy jesteśmy w ruchu endorfiny dostarczają nam dużo pozytywnej energii i nasz odbiór świata może być bardziej pozytywny. Okazuje się, że gospodarka hormonalna pełni ważną rolę nie tylko w utrzymaniu równowagi w ciele ale może wpływać na nasze postrzeganie siebie i podejścia do zdrowia.

Czynniki genetyczne, środowiskowe czy sytuacyjne mogą przyczyniać się do rozchwiania pracy układu hormonalnego.

Hormony mogą wpływać na nasze nastroje i emocje, co może skutkować subiektywnym poczuciem lepszego lub gorszego samopoczucia. Fluktuacje hormonalne związane na przykład z menopauzą, mogą wpływać na wahania nastroju i ogólną ocenę naszego stanu zdrowia. Przekroczone normy poziomów hormonów mogą przyczyniać się do pogorszenia naszego stanu zdrowia, niebezpiecznie popychając nas w negatywną zmianę podejścia do życia (t.j.spożywanie przetworzonego, konserwowanego jedzenia, unikanie aktywności fizycznej czy kontaktów z innymi ludźmi). To złożone oddziaływanie może prowadzić do tworzenia się błędnego koła, w którym nasze zachowania wpływają na poziomy hormonów, a te z kolei mogą wpłynąć na dalsze zachowania, tworząc cykl, który może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Stąd tak ważnym jest zwrócenie uwagi na każde zmiany naszych zachowań prowadzące do zaniedbań naszego zdrowia gdyż przyczyna ich powstania nie musi kryć się w naszym lenistwie.

.zdrowie, psycholog, psychoterapeuta

Lekcja uważności
Umiejętność samoobserwacji odgrywa istotną rolę w naszym zdrowiu i ogólnym samopoczuciu. Pozwala nam lepiej rozumieć siebie, swoje emocje, myśli, zachowania i sposób reagowania na różne sytuacje. Znając dobrze swoje ciało i reakcje emocjonalne mamy większą szansę na uchwycenie momentu kiedy nasze zachowanie odbiegają od normy lub gdy pogarsza się nasze zdrowie. Szybciej zareagujemy na wszelkie zaniedbania czy przeciążenia, dostarczając sobie to co niezbędne do odzyskania równowagi.

Dbanie o zdrowie opiera się na uważnym słuchaniu siebie, zrozumieniu swoich potrzeb i dbaniu o to co jest dla nas ważne.

zdrowie, psycholog, psychoterapeuta

Holistyczne podejście

Współcześnie, zdrowie jest postrzegane jako kompleksowe i zintegrowane połączenie sfer fizycznych, emocjonalnych i duchowych. Dbanie o zdrowie obejmuje zarówno troskę o aspekty fizyczne, umysłowe ale także duchowe.

Stan zdrowia nie jest tylko związany z brakiem czy unikaniem chorób, ale osiąganiem równowagi między potrzebami ciała a potrzebami umysłu czy serca. Finalnie przekłada się to na lepszy stan zdrowia i poczucie ogólnego dobrostanu w naszym życiu.

 

Blog Holistyczna. Psycholog i psychoterapeuta. Beata Matys-Wasilewska

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.