polityka prywatności, wizyty online, blog astrologiczny, horoskop, psychoterapia, psychoterapeuta, psycholog, psychoterapia par online, holistycznaterapia
psycholog, psychoterapeuta, terapia online
06 czerwca 2023

Czemu poczucie niesprawiedliwości boli ? Psycholog i psychoterapeuta na blogu.

Poczucie niesprawiedliwości jest bolesnym doświadczeniem. To uczucie sprzeczne z naszym wewnętrznym obrazem świata, w którym zostaje zaburzona równowaga, sprawiedliwość i uczciwość. Odczuwamy je wtedy, gdy dostrzegamy, że coś jest nieprawidłowo rozdzielane, nieuczciwie traktowane lub gdy widzimy, że inni cierpią z powodu niesprawiedliwości.

Poczucie niesprawiedliwości wzmaga w nas silne stany emocjonalne. Od frustracji i złości, po smutek i rozczarowanie czy wręcz bezsilność i przygnębienie. Potrafimy doświadczyć potężnego konfliktu wewnętrznego w tym co do tej pory wydawało nam się być słusznym, trwałym czy oczywistym dla innych.

poczucie niesprawiedliwosci, psycholog, psychoterapeuta, psychologia

Kiedy na naszych oczach dzieje się niesprawiedliwość możemy doświadczać rozpadu wartości i idei, w które wierzyliśmy. Nie mając wpływu na sytuację, czujemy utratę kontroli. A to prowadzi silnego, emocjonalnego bólu.

Często poczucie niesprawiedliwości wynika z rozbieżności między tym, co oczekujemy od życia lub ludzi, a tym, co obserwujemy i doświadczamy. Gdy rzeczywistość nie spełnia naszych oczekiwań, możemy tracić wiarę w sens i moc dotychczasowych relacji czy układów.

Porównywanie się z innymi osobami i dostrzegania różnic w traktowaniu lub przyznawaniu zasobów, dodatkowo może wzmagać poczucie niesprawiedliwości. Widząc, że inni otrzymują więcej lub są traktowani lepiej, możemy czuć się niezgodę i ból rozczarowania.

psycholog, psychoterapeuta, terapia online

W życiu codziennym możemy na własnym podwórku doświadczać poczucia niesprawiedliwości.

W rodzinie obciążenie osoby większą odpowiedzialnością, oczekiwaniami  czy obowiązkami, podczas gdy inni członkowie rodziny lub osoby wokół niej nie ponoszą takiej samej odpowiedzialności, może nie tylko podsycać poczucie niesprawiedliwości ale wzmagać sytuacje kryzysowe między domownikami.

Faworyzowanie jednego członka rodziny kosztem innych przynosi podobny efekt. Gdy jeden członek rodziny otrzymuje więcej uwagi, miłości i zasobów niż inni, może to prowadzić do poczucia niesprawiedliwości i frustracji oraz naruszenia poczucia bezpieczeństwa.

Z życia znamy sytuacje jak w poczuciu niesprawiedliwości ludzie zrywali więzi rodzinne lub dochodziło do aktów przemocy.

W pracy może występować nierówne traktowanie czy  niesprawiedliwe decyzje dotyczące awansów, podwyżek lub nagród. Osoba, która doświadcza takiego traktowania, może czuć się niesprawiedliwie potraktowana i mocno rozczarowana.

Czasami w życiu spotykamy się z trudnymi sytuacjami, takimi jak utrata bliskiej osoby, choroba lub niepowodzenia, które wydają się niesprawiedliwe. Możemy czuć się oburzeni i niesprawiedliwie potraktowani przez los. Trudne sytuacje, które wydają się niesprawiedliwe, mogą nas skłaniać do zadawania pytań o sens życia i sprawiedliwość. Możemy się zastanawiać, dlaczego to akurat nas spotkało i czy świat jest sprawiedliwy. To naturalna reakcja na trudności, które wydają się pozbawione sensu.

Doświadczenie niesprawiedliwości może prowadzić do utraty zaufania wobec innych ludzi lub systemów, co również może przyczynić się do naszego złego samopoczucia.

poczucie niesprawiedliwosci, psycholog, psychoterapeuta, psychologia

Osoby o wysokiej wrażliwości moralnej często są bardziej podatne na poczucie niesprawiedliwości i ból związany z niesprawiedliwością. Mają silne wewnętrzne poczucie tego, co jest słuszne i uczciwe. Reagują emocjonalnie, gdy widzą, że te wartości są łamane.

Ich poczucie niesprawiedliwości często wynika z niezgody na nierówności społeczne i sytuacji, w których niektóre grupy ludzi są dyskryminowane, marginalizowane lub traktowane niesprawiedliwie ze względu na swoje cechy, takie jak rasa, płeć, orientacja seksualna czy pochodzenie etniczne. Wewnętrzne pragnienie by wszyscy ludzie byli traktowani z szacunkiem i sprawiedliwością może prowadzić ich do bólu emocjonalnego i może przyczynić się do pogorszenia ich zdrowia psychofizycznego.

Niedoskonałość systemów społecznych w których żyjemy niejednokrotnie przyczynia się do rozczarowania wobec nich. Gdy widzimy, że system prawny, edukacyjny czy instytucje publiczne czy inne zawodzą w zapewnieniu sprawiedliwości i równości, może to w społeczeństwie  budzić poczucie niesprawiedliwości i niezgody.

poczucie niesprawiedliwosci, psycholog, psychoterapeuta, psychologia

Poczucie niesprawiedliwości w obliczu trudnych sytuacji życiowych jest naturalne i często nieuniknione. W obliczu trudnych wydarzeń i  poczucia niesprawiedliwości, ważne jest, aby dążyć do zrozumienia i akceptacji trudnej sytuacji. To nie oznacza, że musimy zgadzać się z tym, co się stało, ale staramy się zaakceptować, że to część naszego życia. Możemy poszukiwać sensu w naszych doświadczeniach, szukać nauki, która wyniknęła z trudności lub znaleźć sposób na wykorzystanie tych doświadczeń w celu wzrostu i rozwoju.

Istotne jest, aby pozwolić sobie na wyrażenie swoich emocji, szukać wsparcia i dążyć do akceptacji. Ważne jest rozpoznanie i zidentyfikowanie swoich emocji oraz przyjrzenie się sytuacjom, które wywołały w nas poczuciem niesprawiedliwości.

Podzielenie się swoimi uczuciami i doświadczeniami z zaufanymi osobami może być bardzo pomocne w zrozumienie tego co nas w tej sytuacji boli. Wyrażenie swojego niezadowolenia i złości w konstruktywny sposób pozawala nam symbolicznie oddzielić się od sytuacji  trudnej oraz odzyskać poczucie bezpieczeństwa i kontroli. Finalnie zyskujemy dodatkową perspektywę patrzenia na zaistniałą sytuację.

W tym procesie może pomóc nam także zrozumienie, że życie nie zawsze jest sprawiedliwe, Choć nie możemy kontrolować wszystkiego, co dzieje się wokół nas, możemy kontrolować nasze reakcje i działania.

poczucie niesprawiedliwosci, psycholog, psychoterapeuta, psychologia

Warto skupić się na aspektach życia, na które mamy wpływ. Ważne jest, aby nie pozwolić, aby poczucie niesprawiedliwości definiowało nasze życie i czyniło z nas ofiary losu. Możemy starać się znaleźć siłę w sobie, skupiając się na swoich celach i marzeniach oraz dostrzegać aspekty życia, które są wartościowe i pozytywne..

Poszukiwanie wewnętrznej siły może stanowić źródło pocieszenia i inspiracji w trudnych momentach oraz pomagać nam odzyskać spokój i upragnioną równowagę. A to najlepsze antidotum na poczucie niesprawiedliwości w naszym życiu.

Blog Holistyczna. Beata Matys-Wasilewska. Psycholog i psychoterapeuta.

 

 

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.